Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş bir yürüyüş rotasıdır. 1999 yılında İngiliz doğasever Kate Clow tarafından hizmete açılmıştır.Çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilen Likya Yolu yerli ve yabancı doğa ve yürüyüş tutkunlarına inanılmaz güzellikler sunmaktadır. Doğanın ve antik Likya’nın gizemini biraz olsun yakalayabilmek için Likya Yolu’nda yapılacak keyifli bir yürüyüş, yol üzerindeki küçük dağ köylerinde sıcak ve dost insanlarla ve onların yarı göçebe hayatlarıyla tanışma olanağı sunmaktadır.
Parkurun tamamı işaretlenmiş olup sponsor kuruluşlar ve gönüllüler tarafından bakımı yapılmaktadır.


Parkurlar
Yürüyüş yapmak isteyen misafirlerimiz aşağıda verdiğimiz detaylı bilgilere göre serbest yürüyüş yapabilirler.
Parkur yürüyüşlerinin ciddiye alınması gereken bir etkinlik olduğunu lütfen unutmayın.. Seçtiğiniz parkur kolay olsa bile en az iki kişi yürümenizi tavsiye ediyoruz. Yanınıza mutlaka bataryası dolu bir cep telefonu, yeterli miktarda su ve yiyecek paketi, hafif yaralanmalara karşı ilk yardım malzemesi almanızı öneririz.
Bazı parkurlara transferinizi sağlayabiliriz. Transfer ücretleri fiyatlarımız bölümünde yer almaktadır.


Musa Dağı Geçişi (Adrasan – Olympos – Çıralı)
Rota: Parkurun tamamı patikadır. Ulaşım: Parkurun başlangıç noktasına araçla ulaşılabilir. Adrasan Hal’inin bulunduğu noktadan Kanlıdere üzerindeki köprü geçilerek yürüyüş rotasına ulaşılır. Yürüyüş sonunda eğer Çıralı’dan Adrasan’a dönecekseniz aracınızı önceden organize etmeniz gerekiyor. Zaman: Ortalama 7 – 8 saatlik bir etkinliktir. Uyarılar: Bu parkur uzun, dik çıkışlı – inişli zor bir parkurdur.


Adrasan – Gelidonya Feneri Yürüyüşü
Rota: Yolun tamamı patikadır. Ulaşım: Parkurun başlangıç noktasına araçla gidilebilir. Zaman: Bu parkur yaklaşık 7 – 8 saat sürer. Uyarılar: Bu parkur çok uzun ve zordur. Daha önceden planlayarak bir aracın Gelidonya fenerinden patikayla indiğiniz noktada mutlaka sizi beklemesini sağlamalısınız. Dönüşü bu araçla sağlayabilirsiniz.


Karaöz – Gelidonya Feneri Yürüyüşü
Rota: Karaöz’den, Gelidonya Feneri’ne giden patikanın başlangıç noktasına kadar yol topraktır. Toprak yolun yani, orman yolunun bittiği yerden sola saparak Fener’e kadar devam eden yol patikadır. Toprak yol bisiklet kullanmaya elverişlidir. Çocuklarla yürünebilir. Ulaşım: Adrasan – Karaöz arası 7 km. dir. Bu bölgeye sadece özel araçlarla ulaşılabilir. Zaman: Karaöz’den Gelidonya Feneri’ne kadar yürüyüş yaklaşık 3 saat sürer. Altı yüksek araçla patika başlangıcına kadar gidilebilir. Yolun bittiği yerden patika yolla fenere yarım saate ulaşabilirsiniz. Uyarılar: Fener’den gün batımını seyretmenizi öneririz.


Sazak Koyu Yürüyüşü
Rota: Hem patikadan hem de sürekli toprak orman yolundan yürümek mümkündür. Çocuklarla yürünebilir. Toprak orman yolunda bisiklet kullanılabilir. Ulaşım: Adrasan Koyu’ndan Sarıkavak Köprüsü’ne vardıktan sonra köprüyü geçer geçmez Sazak Koyu’na giden toprak yol başlıyor. Toprak yolun hemen sol yamacında daha sonra toprak yola paralel gidecek parkur bulunuyor. Zaman: Sazak Koyu’na ortalama 3 saatte gidilir. Uyarılar: Önceden planlamak kaydıyla dönüş yolculuğu tekne ile yapılabilir.


Adrasan Koyu – Kızıl Dağ (Üçbük Kızılı) Yürüyüşü
Rota: Parkur toprak yol olmakla birlikte bazı bölümleri patikaya dönüşmüştür. Çocuklarla yürünebilir. Ulaşım: Parkurun başlangıç noktası koyun sağ tarafında bulunan otellerin önünden fener yönüne giden yolun başladığı yerdir. Zaman: 3 – 4 saatlik bir etkinliktir. Uyarılar: Bu parkur yarım günlük etkinlik kapsamında düşünülmelidir. Günün erken saatleri tercih edilmelidir.


Adrasan Feneri Yürüyüşü
Rota: Parkurun kısa mesafesi toprak yoldur. Diğer kısmı patikadır. Çocuklarla yürünebilir. Ulaşım: Parkur, Adrasan Koyu’nun sağ tarafında, konaklama tesislerinden hemen sonra başlar. Zaman: Bu parkurun tamamı yaklaşık 3 saatlik bir etkinliktir. Uyarılar: Bu parkur yarım günlük bir etkinlik kapsamında düşünülmelidir. Her mevsim yürünebilir. Fenerin bulunduğu noktadan gün doğumu seyredilebilir.

.